W jaki sposób chronić się przed cyberprzestępczością?

W jaki sposób chronić się przed cyberprzestępczością?

Z pewnością o cyberprzestępczości słyszał każdy z nas. Jedną z metod, którą wykorzystują cyberprzestępcy jest phishing. Osób, które wiedzą co to jest phishing jest jednak naprawdę niewiele. Zobaczmy więc czym on jest i czym można się przed nim ochronić.

Co to jest phishing?

Nad tym, co to phishing zastanawia się naprawdę wiele osób. Phishing jest metodą, którą cyberprzestępcy wykorzystują w celu wyłudzenia wrażliwych danych takich, jak numer PESEL, loginy i hasła czy numery kart kredytowych. Oszuści, którzy wykorzystują phishing najczęściej podszywają się pod banki, firmy kurierskie, instytucje.

W większości kampanii hakerzy wysyłają do ofiary e-maila z zamieszczonym linkiem. Treści wiadomości jest tak napisana, aby wzbudziła w ofierze strach i w efekcie podjęła oczekiwane działania. Atak phishingowy może mieć bardzo różny charakter. Najczęściej jest to pishing masowy, który polega na masowym wysyłaniu wiadomości e- mail.

Czy przed phishingiem można się uchronić?

Kiedy już wiesz co to phishing, zobaczmy czy są sposoby, które pozwolą Ci się ustrzec przed oszustami. Jeśli nie chcesz paść ofiarną cyberprzestępców, którzy stosują phishing masowy, dokładnie sprawdź, kto jest nadawcą otrzymanej wiadomości. Zawsze też możesz skontaktować się telefonicznie czy osobiście z nadawcą: bankiem, pocztą czy firmą kurierską. Nigdy nie udostępniaj żadnej osobie swoich haseł i loginów. Zainstaluj na urządzeniu, z którego logujesz się na stronę banku program antywirusowy. Pamiętaj także o jego uaktualnianiu.