Co warto wiedzieć o phishingu?

Co warto wiedzieć o phishingu?

Z roku na rok rośnie liczba osób oszukanych przez cyberprzestępców. Hakerzy wyjątkowo często stosują phishing. O tej metodzie od pewnego czasu można usłyszeć naprawdę często. Phishing co to wie tak naprawdę niewiele osób. Zobaczmy więc, co to jest phishing i sprawdźmy czy można się przed nim bronić.

Co to phishing?

Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę bardzo prosta. Otóż phishing to metoda wykorzystywana przez hakerów do wyłudzenia wrażliwych danych. Atak phishing ma na celu wyłudzenie takich danych, jak:

  • numer PESEL;
  • loginy i hasła;
  • numery kart kredytowych.

Atak phishing może zostać przeprowadzony na każdą osobę, która posiada pocztę elektroniczną. Na ogół ma charakter masowo wysyłanych wiadomości e-mail. Phishing masowy polega na wysyłaniu tychże wiadomości do jak największej liczby osób. Wiadomość e-mail jest napisana na ogół tak, że wygląda na prawdziwą. Dlatego też phishing masowy na ogół się udaje, a liczba oszukanych osób jest coraz większa.

Jak obronić się przed phishingiem?

Istotne jest to, że nikt nie musi paść ofiarą cyberprzestępców. Warto jednak nie tylko wiedzieć, co to jest atak phishing, ale także jak się przed nim zabezpieczyć. Atak phishing będzie dla Ciebie niegroźny pod pewnymi warunkami. Nigdy osobom postronnym nie podawaj swoich haseł i loginów. Korzystaj z dobrego programu antywirusowego. Zwróć dokładną uwagę na dane nadawcy wiadomości. Bardzo często w nazwie domeny literówki, a nazwa instytucji bądź firmy, od której rzekomo pochodzi e-mail jest przekręcona.