Jak skutecznie chronić swoje dane?

Jak skutecznie chronić swoje dane?

Użytkownicy Internetu coraz częściej padają ofiarą cyberprzestępców. Metodą najczęściej przez nich wykorzystywaną jest phishing. Pojawia się jednak pytanie co to jest phishing i czy można się przed nim bronić. Zobaczmy.

Atak phishing: na czym polega?

Polega na wyłudzaniu wrażliwych danych i poufnych informacji. Na atak phishing narażeni są nie tylko zwykli użytkownicy Internetu, ale także największe firmy o globalnym zasięgu. Phishing polega na tym, że oszuści podszywają się pod urząd, bank czy firmę cieszącą się społecznym zaufaniem.

Atak phishing jest metodą bardzo prostą, a jednocześnie skuteczną. Ofiarą przestępców wykorzystujących phishing masowy każdego dnia pada mnóstwo osób. Przez phishing masowy mnóstwo ludzi traci zgromadzone na koncie pieniądze. Z kolei firmy dodatkowo tracą także dobre imię. Przestępcy, którzy stosują phishing masowy doskonale wiedzą, jaką wiadomość e-mail napisać, aby wzbudziła w odbiorcy emocje, które skłonią ją do działania.

Phishing masowy – jak się przed nim chronić?

Z pewnością chcesz więc także wiedzieć, czy można się przed nim chronić. Jeśli nie chcesz stać się ofiarą phishingu pamiętaj, aby nie klikać w podejrzane linki znajdujące się w e-mailu. Wiadomość wydaje Ci się podejrzana? Skontaktuj się z nadawcą osobiście lub telefonicznie. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości, w których jesteś proszony o podanie loginu i hasła do konta. Nie wysyłaj skanu dowodu osobistego. Zainstaluj i stale aktualizuj program antywirusowy.